הליכים משפטיים בהוצאה לפועל

מנתוני רשות האכיפה והגבייה עולה, כי למעלה מ- 400,000 תיקי הוצאה לפועל נפתחים מידי שנה בישראל. במאמר זה נעמוד על הליכי ההוצאה לפועל ונציין מספר המלצות חשובות שכדאי מאוד לקבל מעורך דין העוסק בהוצאה לפועל – הן כ"חייב" והן כ"זוכה".

 

מהם סדר ההליכים בהליכי הוצאה לפועל?

הליכים משפטיים במסגרת ההוצאה לפועל הם כדלהלן:

כיצד הכל מתחיל? – הכל מתחיל בפסק דין לטובת צד מסוים – אדם, חברה וכד' – אשר צד אחר חייב לו כסף. הצד אשר לטובתו ניתן פסק הדין מוגדר כ"זוכה", בעוד הצד אשר פסק הדין הוצא נגדו מוגדר כ"חייב". גם שיקים "חוזרים" ושטרי חוב שונים נחשבים כפסק-דין לטובת ה"זוכה".

פתיחת תיק הוצאה לפועל – לאחר שניתן פסק-דין, הזוכה יכול לפנת לאחת מלשכות ההוצאה לפועל על-מנת לפתוח תיק. הזוכה יחויב לשלם על כך אגרה, וייתכן שישלם אגרות נוספות במהלך ההליכים. אלא שהחייב יחויב לשלם לזוכה גם סכומים אלו בעת פריעת החוב. כמו כן, אם בשעת פתיחת התיק ישכור הזוכה את שירותיו של עורך דין הוצאה לפועל, הרי שהחייב ייאלץ לשלם 10% משכר הטירחה.

עם פתיחת התיק, תשוגר לחייב אזהרה בדואר רשום על כך. מהרגע שהחייב מקבל את האזהרה, יש לו 20 יום להחליט אם להשיב את החוב, או לטעון טענת נגד.

עיקול נכסים – במידה וקיים חשש שהחייב יעלים רכוש עם קבלת האזהרה, רשאי עורך דין הוצאה לפועל של הזוכה לבקש מראש ההוצאה לפועל לעקל את רכוש החייב בטרם מסירת האזהרה. מדובר בעיקול באמצעות רישום (ולא בפועל) של רכוש וכסף שלחייב יש בהם זכות המצויים בידי צד ג', וכן במיטלטלין של החייב. רק במקרים נדירים יתבצע עיקול בפועל.

 

מהן המלצות עורך דין הוצאה לפועל ל"חייב" בנוגע לטענות הגנה?

לחייב יש שתי טענות עיקריות אותן הוא יכול להעלות:

טענת "פרעתי" – אם החייב פרע כבר את החוב לזוכה הוא יכול לטעון שפרע את החוב, או אם לאחר פסק הדין נוצר חוב של הזוכה כלפי החייב, יכול החייב לבקש לקזז חוב זה מהסכום שחייב לזוכה. על החייב למלא תצהיר על נסיבות פריעת החוב ולנהל דיון בפני ראש ההוצאה לפועל במטרה לשכנע אותו שהוא דובר אמת. לשם כך, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפעול מנוסה.

כשלון תמורה – החייב יכול להגיש תצהיר המאושר על-ידי עורך דין הוצאה לפועל, ובו הוא טוען כי לא קיבל מהזוכה את התמורה לכספו. יש להבחין בין מצב בו החייב לא קיבל תמורה כלל, שאז הוא יכול לא לשלם לזוכה, לבין מקרה בו הזוכה נתן לחייב חלק מהתמורה, שאז על החייב לשלם לזוכה את מלוא הסכום ויוכל להגיש נגדו תביעה עבור התמורה שלא ניתנה לו.

כמו כן, אם הזוכה העביר את השיק של החייב לצד ג', ועל השיק לא היה "למוטב בלבד" או "לא סחיר", אותו צד ג' יוגדר כ"אוחז כשורה" והכסף יישאר בידיו, ובלבד שהתקיימו התנאים הבאים: הא פעל בתום לב, לא ידע על פגמים בעסקה, בזכותו של הזוכה על השיק, או על טענות נגד פירעון השיק וקיבל את השיק לפני מועד הפירעון הרשום בו.

 

מהן המלצות עורך דין הוצאה לפועל ל"חייב" לעניין "חקירת יכולת"?

במידה וטענות ההגנה של ה"חייב" נדחו, הוא יתבקש למלא שאלון על יכולתו הכלכלית על-מנת לקבוע מהו גובה ההחזר החודשי שיהיה עליו לשלם לזוכה. בין היתר נלקחים בחשבון הכנסותיו והוצאותיו השוטפות של החייב, הכנסות בן/בת הזוג, רמת החיים, אופן יצירת החוב (התרשלות או ערבות) ועוד. לכן מומלץ לצמצם ברמת החיים, בחשבונות השונים (חשמל, מים, טלפון) ובעיקר לשמור על "פרופיל" נמוך (לא "לנקר עיניים").

לסיכום, הליכי הוצאה לפועל עשירים בפרטים שונים שלא כל אדם מן השורה בקיא בהם. לכן מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין הוצאה לפועל מומחה בתחום – בין אם אתה "זוכה" ובין אם אתה "חייב".

 

רעיונות למתנה מקורית ליום האהבה

כל גבר רוצה להפתיע ולרגש את בת הזוג שלו במתנה כלשהי ביום האהבה. מדובר על יום מיוחד שבו הוא מביע בכל דרך אפשרית, את אהבתו

אינסטלטור: איזה עבודה הוא עושה?

אם אתם נתקלים בבעיות בצנרת, זה הזמן להזמין איש מקצוע. אבל מה עושה אינסטלטור? לאילו שירותים אפשר לצפות ממנו? בפוסט זה בבלוג, נדון בעבודה שעושים

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

איך להיות קצין בטיחות: המדריך המלא

האם יש לך אינטרס חזק לשמור על בטיחות האנשים? מחפשים קריירה מאתגרת ומתגמלת כאחד? אם כן, אז להיות קצין בטיחות עשוי להיות הבחירה המושלמת עבורך!

דירות למכירה נתניה – מכירה עם מתווך

בעיר נתניה ניתן לראות לא מעט דירות שונות המוצעות למכירה. בשנים האחרונות ישנם אנשים רבים שמחליטים למכור את הדירה שברשותם מסיבות שונות. יש כאלה שמחפשים

בעלי לא מתפקד מה עושים?

הנתונים עשויים להפתיע אתכם מאוד, כל זוג חמישי סובל מקשיים בחיי המין. על פניו אתם יכולים לראות זוגות שנראים מעולה, אך מתחת לפני השטח יש